Újabb látogatáson az egyetemi ásványtárban

A Fenntarthatósági Témahét egyik bevezető programja volt, hogy az 5.A-s nyolcosztályos gimnáziumi osztályunkkal – akik kimaradtak a februári első turnusból - tárlatvezetésen vettünk részt az SZTE Geológia Tanszékének Koch Sándor Ásványgyűjteményében.

A gyűjtemény Koch Sándor Kossuth-díjas, mineralógus professzor, egykori szegedi tanszékvezető és egyetemi dékán nevét viseli. Az ő ásványai alapozták meg e gyűjteményt. Az első vitrinben az első ásványát - egy kalcitot – és a nevét viselő kochsándoritot nézhették meg a gyerekek. Utóbbit a tanítványai jóval a professzor halála után találták meg, írták le, s nevezték el tiszteletből róla (2007-ben).

A Föld „méhének tündöklő gyermekei” – így neveztük el a szebbnél szebb ásványokat. Mint a februári diákcsoportnál, itt is arra bíztattuk a gyerekeket, hogy ha fotóznak, akkor vagy pompázatos színeket fotózzanak, vagy érdekes formákat vegyenek észre, s mondják el, mit látnak benne megnyilvánulni! A februári és a most mellékelt fényképekre is ezek a „belelátások” rákerültek. Az újabbak: termésréz „fenyőerdő”, de akár Stegosaurusnak is tűnhet; fehér gipszfenyő, mintha csak hó lepte volna be; „madárfészek kőtojásokkal” – ez volt a leghihetetlenebb kialakulású; fekete limonit és fehér dolomit „palacsintatorta”; „habos kékségek”; színes, nem szürke „agyak” zöld malachitból és rózsaszín rodokrozitból.

A féldrágakövek és drágakövek (termésarany, gyémánt, smaragd, hegyi kristály, óriás ametisztek, opálok) ugyancsak nagy sikert arattak. Viszont a tárlatvezetőnk, dr. Kiri Luca elárulta, hogy nem ezek a legértékesebb kincseik. Az ásványtár egy olyan ritkaságot őriz, méghozzá egy hessit nevű ásványt, melyből az itt kiállított darab a legnagyobb az egész világon! Bár 10 centiméteres, meg fekete volt, de majdnem egymillió forintot ér.

Egy olyan érdekes ásványt is láttunk, melyet februárban nem: egy lizarditot. A kocka formájú átlátszó ásványon átnézve mindent megkettőzve láthattunk, azaz a fénysugár kettős törését mutatja. A gyerekek az 5-öseik megláttatásához kölcsönkérték volna…


Nézzék meg a mostani képeket, valamint a februári híradásunkat is az ottani képekkel, és vigyék hírét e csodálatos gyűjteménynek!


Bányai Judit és Boros Emese tanárnők

A februári látogatásról ITT olvashatnak: https://www.karolinaiskola.hu/hirek/hirekmedia/lattuk-fold-mehenek-csillagait