A Természettudományos Hét utolsó napja a földrajzé volt. A Föld „méhének tündöklő gyermekeit”, a szebbnél szebb ásványokat néztük meg az SZTE Geológia Tanszékének Koch Sándor Ásványgyűjteményében az 5-6.-os gyerekekkel.
A két évfolyam osztályaiban nagy volt a lelkesedés, annyira, hogy a TT Hét után egy másik 30 fős csoporttal is menni fogunk
hamarosan látogatóba. A gyűjtemény Koch Sándor Kossuth-díjas, mineralógus professzor, egykori szegedi tanszékvezető és egyetemi dékán nevét viseli. A tárlaton dr. Kiri Luca vezetett bennünket. Az első 3 nevezetes ásvány igen szorosan kapcsolódik a professzorhoz. Meghatódva álltunk előttük. Ezek a következők voltak. Az első ásványa, melyet még gyermekfejjel szerzett, egy kalcit volt. Majd egy olyan ásvány, melyet ő fedezett fel Nagybányán, és barátjáról nevezte el fülöppitnek. Valamint az utókor tisztelete jeléül a nevét viselő kochsándorit, melyet jóval halála után találtak meg, írtak le (2007-ben).
Aztán a féldrágakövek és drágakövek vonták magukra a gyerekek figyelmét: termésarany, gyémánt, jádekő, smaragd, akvamarin, hegyi kristály, opálok, kvarcmódosulatok! De a színek kavalkádja, a csillogás, és érdekesebbnél érdekesebb formák a nem drágakő – ásványokat is érdekessé tették. Nyílott sivatagi „rózsa”, volt itt „kvarcbuzogány”, megkövesült fa faopál képében, többrétegű bőrnek látszó „hegyi bőr” azbeszt, puskagolyó alakú sziderit vasérc, vagy épp egy másik vasérc, a limonit „palacsintatorta” formában, fluorit szabályos oktaéderként, szikrázó antimonittűk és -csillagok, sárgán fénylő piritkockák (a „bolondok aranyai”), fehér (nem zöld) kalcitborsók, s vulkáni kigőzölgések sárga „kénlehellete”…
De nem folytatjuk. Nézzék meg a képeket, s vigyék hírét e csodálatos gyűjteménynek!
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1Wutdh3nT1tHrR1sZwrk37uWPSlRdqwut
Bányai Judit, Boros Emese, Csák Zsuzsanna, Tóth Virág (kísérő tanárok)