Zöld” háztartások, „fényfürdőző” vidrák, „sasoló” róka, „ugró” ebéd és egy vándorkiállítás

Az április végi Fenntarthatósági Témahéten a 8. évfolyam három osztálya várta érdeklődve Ábrahám Krisztiánt, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársát. Előadásának címe "A Föld(iek) megmentése alapfokon, azaz a "zöld" háztartások" sokat sejtető volt. Sokkoló adatok a népességnövekedésről, a nyomában járó természetátalakításról, gazdasági érdekekről, majd egészen személyes tapasztalatok és cselekvési lehetőségek következtek - motiválóan, "gyereknyelven". Szíven találta e korosztályt Krisztián.

Nagy örömünkre szolgált, mikor megtudtuk, hogy tavaszi szünet után nálunk lehet két hétig a Kiskunsági NP Máté Bence fotóiból álló vándorkiállítása. A minitárlat az első emeleten minden szünetben tele volt, elvarázsolva kicsit és nagyot. Ehhez kapcsolódóan 2 online (papírmentes) versenyt hirdettünk meg az iskolánk fiataljai körében.

Egyik, az online kvíz főleg Máté Bence sikereire kérdezett rá, de az állatismeretben is jártasnak kellett lenni. Ebben a kvízversenyben könnyen tudtunk 1. helyezettet hirdetni, mert a sok között csak egyetlen osztály küldött be 100%-os megoldást, így övék lett az egyik nyereménytorta. A kvízkirályfik és -leányok a 7.A diákjai voltak!!!

A kvízverseny kitalálásában a párhuzamosan futó SWAP projektben is résztvevő 10.-es diákok segédkeztek.

A másik online versenyben, a fotócím és történetkitaláló versenyben arra kértük az osztályokat, hogy 8 fotóból egyhez címet, míg egy másikhoz rövid történetet vagy állatok által folytatott párbeszédet írjanak. A lehetséges 18-ból 10 osztály nevezett be. Eredetileg csak 2 győztest hirdettünk volna, de olyan jó pályamunkák születtek, melyeknél vérzett volna a szívünk, ha nem díjazzuk. 4 osztályt csak a remek címadásért megdicsértünk, és szerény, de finom nyereménnyel díjaztuk is: 5.C, 6.B, 7.B, 7.C .

Nemcsak a frappáns címadásban, de kellő humorral fűszerezett történetek kitalálásában különösen 3 osztály jeleskedett. Esopus és La Fontaine nyomdokába lépve verseltek, avagy rövid, csattanós történetet fogalmaztak meg. A 9.-11. évfolyamon nyert a 9.A, az 5-8. évfolyamon az első helyen holtverseny alakult ki a 8.C és az 5.B között. Így 3 torta lett kiosztva.

 

A nyertes címek közül néhány: A címek utáni linken Máté Bence honlapján nézhetők meg eredetiben a képek.

Fényfürdő; Tükörjárók: https://matebence.hu/#atrwork22

 

„A sasoló” róka: https://matebence.hu/#atrwork244

 

Az ugró ebéd;  Az utolsó nagy ugrás: https://matebence.hu/#atrwork46

 

Hajnali részegség: https://vm-magazin.hu/ujra-szol-a-haris-haris-vedelem-a-kesznyeteni-tajvedelmi-korzetben/

 

A tavak réme: https://matebence.hu/#atrwork41

 

A nyertes történetek közül a legjobb verses pályamű

(A vörös róka és a réti sas képhez íródott: https://matebence.hu/#atrwork244)

 

Na, ki a nagyfiú?!” - verses beszélgetés

 

- Helló - belló! - szólt a róka. - Lenne itt egy kisebb móka!

 

- Mire gondolsz? Itt a hóba? - kérdezi a hegy lakója. - Lássuk, ki a legszebb, legjobb!

 

- Félreértesz, jobb, ha hagyjuk!

 

- Nem bírsz velem öreg róka, vadássz csak az őzre, nyúlra!

 

- Majd meglátjuk, ki vadászik! Fussunk el most a határig!

   Aki bírja oda - vissza, azé lesz az összes nyúl ma!

 

- Rendben.

 

És a sas már rebben,

Föl az égre, mindnél szebben.

Majd lecsapott a rókára,

Táncolt vele felhő-várba.

Tépte, zúzta, majd letette,

Lehuppant a hóba vele, s megjegyezte:

 

- Jó volt ez ma, tényleg móka!

  De jegyezd meg, te öreg róka:

  A király most is itt van éppen,

  Szerényen ezen a hó-trónszéken.

  Én az állatok uralkodója,

  Te pedig a szolgálója.

 

A nyertes történetek közül a legjobb humoros:

(A két erdei fülesbagoly fiókához íródott: https://bencemateshides.com/bences-farm-garden-wildlife/#mbgalleryitem12)

 Két bagoly ül a fán. Az egyik majdnem leesik, és azt mondja: - Huuhh! :)))”